Το κτίριο βρίσκεται στην πυρίκαυστη ζώνη της Θεσσαλονίκης, στη διατηρητέα αγορά Βατικιώτη. Αποτελεί μία από τις διώροφες συνεχόμενες μονάδες που συνθέτουν τα αρχιτεκτονικά μέτωπα της περιοχής.
Στον σεισμό του 1978 κατέρρευσε ο όροφος και έκτοτε λειτουργούσε ως ισόγειο κατάστημα μέχρι την αποκατάσταση και διαμόρφωσή του ως αρχιτεκτονικού γραφείου το 2000. Η όψη αποκαταστάθηκε κατά αναλογία με την αρχική μορφή και εσωτερικά κατασκευάστηκε νέος μεταλλικός σκελετός.
Σε όλες τις επιμέρους διαιρέσεις των χώρων υιοθετήθηκε η αναλογία 1/3. Στον ψηλοτάβανο ισόγειο χώρο σχεδιάστηκε πατάρι εν είδει αιωρούμενου διάφανου κύβου.