Μουσειογραφική επιμέλεια της έκθεσης “7000 χρόνια ελληνικής τέχνης”, με εκθέματα από τη συλλογή του Γεώργιου Τσολοζίδη, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Γενί Τζαμί στο πλαίσιο των Δημητρίων.
Μια διαδρομή από την προϊστορία μέχρι την ύστερη Βυζαντινή περίοδο ορίζεται με τη βοήθεια μιας διπλής σειράς πεσσών/προθηκών σε σχήμα Π εκατέρωθεν ενός υπερυψωμένου μεταλλικού παταριού.
Ο κάθε πεσσός, μισός συμπαγής και μισός διάφανος, υποδέχεται και αναδεικνύει τα εκθέματα, ενώ η εγκατάσταση εντάσσεται αρμονικά στον υποβλητικό ιστορικό χώρο που την φιλοξενεί.
COMMISSIONED BY
Οργανισμός Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης, Θεσσαλονίκη '97