‘N.& S. Tsalapatas’ Rooftile and Brickworks Museum
Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας “Ν. & Σ. Τσαλαπάτα”
Κεντρικός άξονας της μόνιμης έκθεσης του “Μουσείου Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα” ήταν ο σχολιασμός του έργου που παραγόταν σε κάθε χώρο μέσω του μουσειογραφικού σχεδιασμού.
Έτσι στο μηχανοστάσιο αποδίδεται η κίνηση, στον χώρο με τις πρέσες και τους κοπτήρες η επαναληπτικότητα της παραγωγής, στον χώρο των ξηραντηρίων η αποθήκευση, ενώ στην κάμινο Hoffman η αίσθηση της φωτιάς.
Συνεκτικό στοιχείο της έκθεσης η ζώνη με το εποπτικό υλικό που διατρέχει, μεταβαλλόμενη κατά περίπτωση, όλους τους χώρους προσιδιάζοντας στον ιμάντα κίνησης, ζωτικό στοιχείο της λειτουργίας του εργοστασίου.